Ubezpieczenie w Wielkiej Brytanii i NINO

Opublikowane przez | 6 czerwca 2013 | Podatki, Poradnik, Wielka Brytania

national-insurance

W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć kilka faktów dotyczących ubezpieczenia w Wielkiej Brytanii, opiszemy kogo obejmują poszczególne klasy, podpowiemy jak wyrobić National Insurance Number. Dowiecie się również czy okresy pracy za granicą liczą się do emerytury.

W Wielkiej Brytanii podatników dzieli się na sześć klas:

 • Klasa 1
  Obejmuje osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz ich pracodawców.
 • Klasa 1A
  Obejmuje pracodawców, którzy zapewniają swoim pracownikom dodatkowe świadczenia (niepieniężne), w postaci możliwości korzystania z służbowego auta.
 • Klasa 1B
  Składki w tej klasie opłacane są przez pracodawców, którzy podpisali umowę PAYE Settlement Agreement (PSA) z Inland Revenue. Na podstawie tej umowy pracodawca może odprowadzać składkę na ubezpieczenie społeczne ściśle określonych wydatków na rzecz pracownika lub na rzecz świadczeń niepieniężnych.
 • Klasa 2
  Obejmuje osoby samozatrudnione.
 • Klasa 3
  Jest dobrowolna i płacona przez osoby, które nie odprowadzają składek w innych grupach, a chcą zagwarantować sobie wyppłaty ze State Pension w przyszłości.
 • Klasa 4
  Obejmuje głównie osoby samozatrudnione, których roczny dochód przekroczy kwotę zapisaną dla pracowników samozatrudnionych w klasie 2.

NINO – National Insurance Number

Podjęcie pracy w Wielkiej Brytanii nie wymaga zezwoleń. Najważniejsze jednak jest wyrobienie numeru NINO czyli National Insurance Number. Jest to numer ubezpieczenia społecznego. Jest to pierwsza czynność jakiej należy dokonać po przyjeździe do Wielkiej Brytanii.
NINO jest odpowiednikiem polskiego numeru NIP.
Zatroszczenie się o nr NINO leży w interesie pracownika, gdyż bez tego numeru znacznie utrudnione.
Od osób, które nie przedstawią NINO, pobierane są najwyższe zaliczki na podatek.
Aby uzyskać nr NINO należy zgłosić się pod numer 0 845 6000 643 i umówić się na spotkanie.

Ubezpieczenie społeczne, emerytura w Polsce

Składki odprowadza za nas pracodawca, w przypadku samozatrudnienia opłacamy je sami.
Należy pamiętać, że praca w krajach UE wlicza nam sie do stażu pracy, co nie opóźni momentu kiedy nabędziemy prawa do emerytury w Polsce.
Jeśli pracowaliśmy w danym kraju dłużej niż rok, a po dodaniu wszystkich lat pracy nasz łączny staż pozwala nam na wystąpienie o świadczenie emerytalne w danym kraju.
Emeryturę możemy pobierać z Polski i z kraju w jakim pracowaliśmy dłuższy okres czasu – w częściach odpowiednich do czasu przeprowadzonego na terenie danego kraju.
Należy pamiętać, że emerytura nie musi być nam przyznana automatycznie. Często musimy sami wystąpić o świadczenie.

Więcej informacji odnośnie podatków i zasiłków znaleźć można na stronie firmy Tax-Pol  pomagającej od kilkunastu lat Polakom pracującym na terenie Unii Europejskiej.

Liczba odsłon oferty: 236 , dzisiaj: 3

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 9 = dziesięć

Sybskrybuj oferty z UK na Twój e-mail